KPSS - A GRUBU

A Grubu kadrolar ; kamu kurum ve kuruluşlarındaki denetmen yardımcılığı, müfettiş yardımcılığı, uzman yardımcılığı, stajyer kontrolörlük, denetçi yardımcılığı, kaymakam adaylığı vb. kadrolarını seçebilmek için KPSS puanını aldıktan sonra kurumların kendi açmış olduğu sınavlara ve mülakatlara girmek gerekmektedir.

KPSS - A Grubu sınavına; üniversitelerde İİBF (İktisat, İşletme, Kamu Yönetimi, Çeko), SBF, Hukuk, Mühendislik vb fakültelerden mezun olan kişiler, ile sınırlı olmakla birlikte mühendislik fakülteleri gibi teknik programlardan mezun olanlarla matematik, fizik gibi fen edebiyat fakültesi mezunlarına yönelik müfettişlik, uzman yardımcılığı vb. kadrolara artık bu bölüm mezunlarından da alım yapılmaktadır. KPSS A Grubu sınavına girebilmek için lisans mezunu olmak gerekmektedir.

KPSS - A Grubu sınavına girecek olan tüm adayların KPSS Genel Yetenek-Genel Kültür Sınavına ilave KPSS - A Grubu için uygulanacak testler aşağıdaki tabloda verilmiştir. KPSS’de 52 puan türü yer alırken, A Grubu bunların 48 puan türünden faydalanmaktadır. Puanların geçerlilik süresi 2 yıldır.

# Sınavda Uygulanacak Test Soru Sayısı Sınav Süresi
1 Genel Yetenek - Genel Kültür 120 130 dk.
2 Hukuk 40 50 dk
3 İktisat 40 50 dk.
4 İşletme 40 50 dk.
5 Maliye 40 50 dk.
6 Muhasebe 40 50 dk.
7 İstatistik 40 60 dk.
8 Kamu Yönetimi 40 50 dk.
9 Uluslararası İlişkiler 40 50 dk.
10 Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri 40 50 dk.

 

Kurslar hakkında detaylı bilgi almak için Şubelerimiz ile irtibata geçebilirsiniz.

 
#
Tamam